Shopping Cart

Wysyłka w ciągu 1 – 3 dni roboczych | DARMOWA DOSTAWA PRZY ZAKUPACH POWYŻEJ 200 ZŁ

Cynamon jako eliksir młodości – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Cynamon jest to przyprawa, która swoje zastosowanie znalazła w gastronomii oraz często wykorzystywana jest do tworzenia różnorodnych kosmetyków. Ogromne znaczenie odgrywa także w przemyśle farmaceutycznym, gdzie jest składnikiem wielu produktów leczniczych, jak i suplementów. Ponadto, dzięki aromatowi jaki posiada wspomniana przyprawa, korzyści z niej czerpane są w wytwarzaniu perfum oraz kremów o wspaniałym zapachu. Wykorzystywanie cynamonu do codziennie przygotowywanych posiłków wzbogaci aromat i smak wielu potraw zarówno słonych – typu sos curry, jak i słodkich, na przykład szarlotki.

Jak powstaje cynamon?

Proces przygotowania przyprawy polega na pozyskaniu go poprzez ścięcie gałęzi z cynamonowca. Następnym krokiem jest zdjęcie kory z drzewa i dokładne wysuszenie, a pozbawienie jej wody powoduje, że zwija się ona w rurkę, którą można zakupić praktycznie w każdym sklepie. Natomiast cynamon w proszku wytwarza się poprzez starcie wysuszonego rulonu.

Jakie właściwości ma cynamon dla urody?

Cynamon mielony właściwości posiada wiele. Jest on przede wszystkim świetnym składnikiem dla domowego spa. Osoby, które miewają problematyczną skórę i borykają się z wypryskami czy przebarwieniami, powinny bez zastanowienia sięgnąć po cynamon w proszku. Stworzenie maseczki, która pomoże w walce z niedoskonałościami, opiera się na dwóch składnikach – pół łyżeczki cynamonu oraz łyżeczka miodu. Taką maź należy delikatnie rozsmarować na twarzy i pozostawić na ok 20 minut. Kurację należy powtarzać co 2-3 dni, a systematyczne jej stosowanie pomoże w likwidacji trądziku i przebarwień.

Na co jeszcze działa cynamon? Otóż popularnym zastosowaniem tej przyprawy jest nakładanie jej w formie papki na różne partie ciała typu brzuch czy nogi. Cynamon intensywnie rozgrzewa i pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej. Wystarczy zaledwie rozmieszać 2 łyżki cynamonu z odrobiną wody, nałożyć na wybraną partię, owinąć folią spożywczą i pozostawić tak na 25-30 minut.

Jakie właściwości posiada cynamon cejloński?

Cynamon cejloński wykorzystywany jest w różnych dziedzinach. Natomiast jedno z głównych zastosowań odnajduje u osób, które przebywają na diecie redukcyjnej. Cynamon cejloński właściwości posiada takie, które wpływają na szybszy proces utraty tkanki tłuszczowej oraz wspomaga redukowanie ilości cukru we krwi, przez co obniża odkładanie się zbędnych kilogramów.

Cynamon właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze cynamonu były znane już w starożytności, kiedy to cynamon był wykorzystywany jako pewnego rodzaju lekarstwo na różne dolegliwości. Od dawien dawna, używany był również jako lek na wszelkie choroby układu pokarmowego, czy też stany gorączkowe. Obecnie wykorzystywany jest również jako składnik diety, odpowiadający za wzmocnienie organizmu – w przypadku przeziębień, ponieważ posiada on właściwości rozgrzewające. Dodawanie odrobiny cynamonu do codziennej diet może w dużym stopniu przyczynić się do zredukowania wysokości cholesterolu we krwi oraz obniżenie ciśnienia krwi. Ponadto, jego właściwości powodują zmniejszenie poziomu glukozy, trójglicerydów – przez to zalecany jest osobom z cukrzycą typu 2 oraz z insulinoopornością.

Przyprawa poddawana była wielu badaniom, które podkreśliły wartość cynamonu w medycynie. Dzięki występowaniu aldehydu cynamonowego, cynamon wspomaga walkę z powstawaniem komórek nowotworowych.  Ponadto, zawarte w nim substancje takie, jak aldehyd i epkitechina opóźniają występowanie Alzheimera, a w niektórych przypadkach, całkowicie zapobiegają jego pojawieniu się. Badania wykazały również, że dodanie do diety cynamonu, może odwrócić pewnego rodzaju zmiany w mózgu u osób chorych na Parkinsona.

Cynamon a wątroba

Jednakże, każdy produkt, substancja oraz zioła powinny być stosowane w umiarze. Dotyczy to również cynamonu. Nie ujmując jego pozytywnym aspektom, warto pamiętać, że nadmiar cynamonu może negatywnie oddziaływać na wątrobę – niszcząc jej komórki, przez zawarte w nim związki, tzw. kumaryny.