Shopping Cart

Wysyłka w ciągu 1 – 3 dni roboczych | DARMOWA DOSTAWA PRZY ZAKUPACH POWYŻEJ 200 ZŁ

Kmin rzymski – przyprawa o wielu właściwościach i zastosowaniach

Półki sklepowe w swojej ofercie prezentują setki rodzajów przypraw, które posiadają uniwersalne zastosowania, inne jakieś konkretne przeznaczenie. Jedne używane są głównie do słonych potraw, z kolei inne wybierane są do deserów. Wiele z nich wykorzystywane jest w kulinariach w celach smakowych i zapachowym, natomiast warto zwrócić także uwagę na ich dodatkowe właściwości. Poza standardowymi walorami posiadają one również wiele wartości zdrowotnych, leczniczych, a także takich, które pomagają kształtować sylwetkę i stanowią jeden z głównie spożywanych suplementów, do których należą kurkuma, kmin, cynamon czy siemię lniane. 

Kmin rzymski a kminek – jakie różnice?

Kumin, czy też kmin rzymski to bardzo wyraziste i aromatyczne przyprawy, które wykorzystywane są zarówno w kuchni, jak i w lecznictwie od wielu lat. Najbardziej popularny w Polsce jest właśnie kminek, który jest dwuletnią rośliną uprawianą w Europie, Afryce oraz Azji. Z kolei kumin jest jednoroczną rośliną występującą w okolicach Morza Śródziemnego, a ze względu na to, że nie jest przystosowana do mrozów, to jej uprawa w Polsce jest niemożliwa.

Mimo podobieństw obu przypraw, to pochodzą one z różniących się od siebie roślin. Kminek jest rośliną zbliżoną do kopru włoskiego. Jeżeli chodzi o jej występowanie, to można często znaleźć ją na polskich łąkach. Obie rośliny pochodzą od rodziny selerowatych. Jednakże zarówno kmin, jak i kminek mają porównywalne właściwości. Różnica występuje w większej wyrazistości, gdzie dominujący charakter posiada kumin, w którym można wyczuć cytrusowy aromat.

Kmin rzymski właściwości

Kmin rzymski to przyprawa, która zawiera w sobie właściwości wspomagające proces utraty tkanki tłuszczowej z organizmu. Ponadto kumin zawiera w sobie olejki eteryczne, wykorzystywane do zwalczania drobnoustrojów oraz działają przeciwzapalnie. Pomagają one w usuwaniu wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, poprzez działanie wykrztuśne. Dodatkowo istotną właściwością kuminu jest jego pozytywny wpływ na obniżanie poziomu cholesterolu we krwi. Kmin właściwości posiada wiele, a dodając go do posiłków działa uspokajająco i pomaga się odstresować.

Co ważne kmin rzymski zastosowanie znajduje w szeroko pojętej kuchni. Kumin co
 to za przyprawa? Cechuje się on bardzo intensywnym zapachem i ostrym smakiem. Ponadto wyczuwalne są w nim nuty słodyczy z odrobiną goryczy. Kmin, smakowo porównywalny jest często do anyżu, z którym w pewien sposób jest powiązany. Wyrazistość przyprawy potrafi podkreślić wiele w daniu, natomiast zbyt duża proporcja przyprawy do dania może zbytnio je zdominować i zepsuć.

Kumin do czego? 

Wspomniana przyprawa wykorzystywana jest do wielu tradycyjnych potraw pochodzących z Indii, Meksyku, a nawet Chin. Ziarna rośliny stanowią jeden z głównych składników przypraw takich jak curry. Kmin stanowi jedną z najważniejszych przypraw na przykład w przygotowywaniu meksykańskich tortilli, czy polskich dań opartych na kapuście. Ponadto kmin rzymski idealnie podkreśla smaki ryb, humusów, drobiu, sałatek, marynat i wielu sosów. Niewielkie ilości tej wyrazistej przyprawy dodawane są do serów oraz alkoholi.

Kmin wspomaga trawienie

Czym byłby tradycyjny bigos bez dodania kminu, który tak naprawdę uzupełnia całość dania. Kmin rzymski do czego? Kapusta kiszona, kiełbasa, suszone śliwki i suszone borowiki to idealne połączenie uzupełnione wyśmienitą passatą. Składniki to jedno, ale odpowiednie i sprawdzone przyprawy to tak naprawdę smacznie komponująca się całość. Po kapuścianych ciężkich daniach często pojawiają się różne problemy żołądkowe i kłopoty z układem trawiennym. Wielokrotnie pojawiającymi się problemami są nieprzyjemne wzdęcia. Dodawanie kminu do tego typu potraw neutralizuje powstawanie niepożądanych dolegliwości.

Wspomniana przyprawa ze względu na swoje walory smakowe, jak i zdrowotne jest kluczowym dodatkiem w uwielbianych przez wielu Polaków potrawach, do których należą kapuśniak, czy też pyszna grochówka.